Historia...

...czyli wspomnienia karola

    Jak pamiętam od zawsze lubiłem piosenkę turystyczną i harcerską. Marzyło mi się założyć zespół w tym klimacie. I stało się! 

W 1984r w Ostrowie Lubelskim podczas zimowiska harcerskiego poznałem grupę dziewczyn z Rudy Śląskiej, która świetnie śpiewała. Bardzo szybko nawiązaliśmy wspólny kontakt, a wieczory upływały przy wspólnym śpiewie z gitarą. Po przyjeździe do Rudy Śląskiej byliśmy już zespołem. W naszym repertuarze była piosenka „Cały dzień na szlaku” no i tak powstał Zespół Wokalny „NA SZLAKU”. Bardzo szybko chcieliśmy pojechać na jakiś festiwal(za szybko). Już w marcu 1984r wyjechaliśmy do Nysy na festiwal piosenki harcerskiej i tam dopiero poznaliśmy co to znaczy zespół wokalny. Wielka przegrana, wiele bardzo krytycznych słów ..”tak to sobie możecie śpiewać przy ognisku” spowodowały niesamowitą mobilizację w zespole. Do zespołu dochodzą chłopcy grający na gitarach. Nasz repertuar się szybko rozwija, gramy coraz więcej koncertów, a w maju 1986 podczas Finału Ogólnopolskiego Festiwalu w Siedlcach za piosenkę „ORAWA” wykonaną z towarzyszeniem orkiestry otrzymujemy III nagrodę(to ten sam festiwal, w którym ponieśliśmy klęskę już podczas eliminacji w Nysie w 1984) II nagroda zaowocowała zakwalifikowaniem zespołu do Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach, który odbywał się w lipcu 1986 i trwał 21 dni. Nie sposób opisać co tam się działo. Wspaniałe zespoły, super warsztaty muzyczne z znakomitymi muzykami, dwa przeglądy konkursowe, koncerty. W konkursie wykonujemy 3 utwory: „OBROŃCY WIEŻY SPADOCHRONOWEJ”, „JEDNA DROGA” oraz nasza wspaniałą „ORAWĘ”. Potem koncert Galowy w amfiteatrze „KADZIELNIA” z udziałem wszystkich wykonawców, wspaniałe nagłośnienie, oświetlenie, telewizja, i rozpoczęcie wielkiego Koncertu około 21. Nikt nie zna werdyktu. Po koncercie napięcie rośnie i stało się przyznano 3 brązowe jodły, Srebrnej Jodły nie przyznano a Złotą Jodłę otrzymał Zespół Wokalno Instrumentalny „NA SZLAKU”. Co się potem działo… 

Te dwa lata miały największy wpływ na działalność zespołu jego charakter, repertuar. Była to wspaniała dwuletnia szkoła życia na estradzie dla zespołu. Koncerty w Moskwie Soczi, „Gryfiada” w Szczecinie i trwa to dnia dzisiejszego, jesteśmy jedną wielką rodziną, a obecny skład wspaniale kontynuuje tradycje z przed lat, zdobywając wiele cennych nagród na festiwalach i konkursach, a towarzyszy nam nieprzerwanie nasza „ ORAWA”, którą można posłuchać m.in. na płycie CD wydanej przez Miasto Chorzów pt. „Muzyczna Pocztówka”. 

To o czym piszę jest naszym największym osiągnięciem, że jesteśmy razem pomimo zmieniających się pokoleń. I tak powstał Koncert „I ZNÓW JESTEŚMY RAZEM” który gramy od 12 lat zapraszając naszych przyjaciół i pokolenia zespołu. 

Nagroda Prezydenta Miasta w dziedzinie Upowszechniania Kultury, którą otrzymałem w 2007 roku jest ogromnym wyróżnieniem, podsumowaniem dorobku zespołu i wielkim zastrzykiem energii do dalszej pracy. Najważniejszy dziełem, do którego się musimu dobrze przygotować jest rozpoczęcie nagrań do dwupłytowego albumu, a w nim oprócz nagranych piosenek pełna ścieżka dźwiękowa oraz teksty tych utworów. Płyta ma się ukazać podczas Koncertu z okazji 25 lecia zespołu w wrześniu 2009 r. Do nagrań będziemy zapraszać kolejno (w miarę możliwości) wszystkie pokolenia zespołu. 

Karol Pielok